چند روش طبیعی و ساده برای مراقبت از ناخن ها

ناخن ها را تمیز نگه دارید

همه مشکلات در راه مراقبت از ناخن ها با میکروب ها و باکتری ها آغاز می شود. باید اطمینان حاصل کنید که مکانی برای آنها وجود ندارد. ناخن های را مرتب تمیز کنید و بعد از شستشو خشک کنید. این همچنین مانع از تجمع آلودگی و باکتری ها زیر ناخن ها می شود. اما اگر ناخن ها به مدت طولانی در آب بمانند ممکن است منجر به شکستگی شود. هنگام شستن ظروف، بهتر است ناخن های خود را با دستکش محافظت کنید.

ناخن ها را نجوید

جویدن ناخن باعث آسیب زیادی می شود. علاوه بر اینکه ناخنهایتان را زشت می سازد، تماس با بزاق آنها را ضعیف و شکننده می سازد . این باعث می شود که کوتیکول ها نیز آسیب ببینند.

همچنین قرار دادن انگشتان در دهان، آلودگی و میکروب ها را از انگشتان به دهان منتقل می کند. برای ترک عادت جویدن ناخن توصیه می کنیم لاک ناخن بزنید که بوی بد آن باعث می شود آن را در دهان نکنید.

مراقبت از کوتیکول ها

کوتیکول ها بسیار ظریف هستند و به آسانی پاره می شوند مراقبت از ناخن ها و کوتیکول بخش مهمی است. اگر پوست یا ناخن شل دارید، با دقت آن را مراقبت کنید اطمینان حاصل کنید که کوتیکول را مرطوب کنید – روغن نارگیل یا بادام را به کوتیکول ها بزنید و به آرامی ماساژ دهید تا آنها را تغذیه کند.

برای مراقبت از ناخن ها از مرطوب کننده استفاده کنید

خشک شدن و پوسته پوسته شدن به همان اندازه که برای پوست مناسب نیست برای ناخن هم نیست. ناخن ها بسیار ظریف هستند و به آسانی شکسته می شوند. آنها را مرطوب کنید تا قوی شوند. از طیف وسیعی از کرم های دست، روغن کوتیکول / کرم ها یا روغن های مرطوب استفاده کنید که به حفظ ناخن ها و کوتیکولها کمک می کند تا براق و سالم باشند.


سوهان زدن یکی از مراحل مهم مراقبت از ناخن ها است. اما باید توجه کرد که سوهان را به آرامی در یک جهت بزنید. در غیر این صورت، ناخن ضعیف و قبل از موعد می شکند. سوهان زدن در همان جهت همچنین به شما کمک می کند تا یک نوک صاف را به دست آورید سر ناخن را به همان شیوه ای که می خواهید شکل دهید. شروع به سوهان زدن از یک گوشه به مرکز و سپس از مرکز به لبه دیگر و یا بالعکس.

اجتناب از لاک های خشن

باید هنگام انتخاب لاک ناخن بسیار مراقب باشید. پارابن و سولفات موجود در لاک ها برای ناخن ها و پوست اطراف آن بد است. همچنین خوردن دست هائی که روی ناخن ها لاک دارند، ایده خوبی نیست زیرا رنگ ناخن ها می توانند داخل بدن و در نتیجه باعث آسیب شود. در عوض، رنگ ناخن های طبیعی و شیمیایی را که سازگار با محیط زیست هستند، انتخاب کنید.

پولیش به جای لاک

داشتن ظاهر زیبا هر روز و همیشه جذاب است. به جای لاک زدن ناخن هایتان، که مواد شیمیایی است، حتی اگر مارک های طبیعی تر موجود در بازار را انتخاب کنید، ناخن ها را با روش های صحیح پولیش کنید و به اصطلاح جلا دهید ؛ این کار ناخن ها را براق می کند ضروری است که به آرامی و به ندرت به خاطر بسپارید تا از خوردن بافت ناخن ها خودداری کنید.

نرم کننده کوتیکول از شکستگی ناخن جلوگیری می کند

ناخن ها را به طور منظم تغذیه تا قوی و سالم نگه دارید یکی از راه ها این است که آنها را در آب نمک برای چند دقیقه خیس و سپس آنها را با یک حوله تمیز خشک کنید. این را ۲-۳ بار در هفته انجام دهید.

پاک کننده خوب انتخاب کنید

از لاک پاکن خوب با مواد شیمیایی کمتر استفاده کنید. سعی کنید درمان های تقویت ناخن استفاده کنید. می توانید برخی از درمان های نرم کننده را انتخاب کنید که می تواند ناخن ها را تقویت کند. نرم کننده های شامل فرمول های CF انتخاب خوبی هستند. آنها ناخن ها را مرطوب و تغذیه می کنند و آنها را سالم و قوی می سازند.

برش ناخن ها به طور مستقیم

برای مراقبت از ناخن ها آنها را کوتاه کنید تا از رشد هرچه بیشتر و رشد به درون جلوگیری شود. رشد ناخن های بلند باعث می شود آنها بلند و منحنی شوند و باعث مسائلی چون شکسته شدن می شود. بهتر است آنها را کوتاه کنید.

اجتناب از سفت کننده ناخن

از سفت کننده ناخن ها استفاده نکنید؛ زیرا آنها حاوی مقدار زیادی فرمالدئید هستند که ممکن است روی ناخن ها شکستگی ایجاد کنند و باعث آسیب شوند.

داشتن تغذیه مناسب

خوردن خوب همه چیز را ثابت می کند. مشکلات ناخن ناشی از رژیم نا مرغوب است و مسائلی مانند ناخن های شکننده ناشی از کمبود کلسیم است. باید مقدار کافی آن را در غذا داشته باشید.

همچنین برای داشتن ناخن سالم و قوی و مراقبت از ناخن ها، ویتامین ایی، پروتئین، آهن، ویتامین د، روی و منیزیم را در رژیم غذایی خود به شکل آجیل، چغندر، سویا، لوبیا، عدس، غلات کامل، سبزی و غیره اضافه کنید.

اجتناب از استفاده زیاد استون

همیشه لاک پاکن فاقد استون را انتخاب کنید. استون روی ناخن ها و پوست سخت شده و بسیار آسیب پذیر می شوند این ناخن ها را خشک و باعث می شود آنها بشکنند.