درمان ناخن زرد شده

نحوه درمان زردی ناخن به دلیل بروز این مشکل بستگی دارد. اما به طور کلی روش های درمان خانگی زیر برای از بین بردن زردی موثر هستند. با این حال، در نظر داشته باشید که در بعضی موارد این درمان ها موفقیت آمیز نیستند و در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

– روغن درخت چای

در صورتی که دلیل زرد شدن ناخن هایتان عفونت قارچی یا باکتریایی است، برای درمان آن پیشنهاد می کنیم از روغن درخت چای استفاده کنید. برای این منظور یک یا دو قطره روغن درخت چای را با روغن هایی مانند زیتون، نارگیل یا جوجوبا مخلوط کنید و روی ناخن بزنید. مطالعات نشان می دهند که روغن درخت چای می تواند از رشد قارچ جلوگیری کند.

– جوش شیرین

شاید شنیده باشید که برای رفع زردی دندان ها بهتر است روی آن ها جوش شیرین بزنید. علاوه بر آن، جوش شیرین برای درمان عفونت قارچی نیز مفید است. برای این منظور جوش شیرین را در آب گرم حل کنید و ناخن ها را با آن خیس کنید. تا دستیابی به نتیجه دلخواه، این کار را در روزهای مختلف چندین مرتبه تکرار کنید.

– روغن پونه کوهی

پونه کوهی دارای خاصیت ضد میکروبی است و روغن آن برای از بین بردن باکتری و قارچ مورد استفاده قرار می گیرد. برای این منظور روغن پونه کوهی را نیز مانند روغن درخت چای با روغن های گیاهی دیگر مخلوط کنید و روی ناخن بمالید تا زردی آن رفع شود.

– هیدروژن پروکسید

از این ماده معمولا برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود، اما اگر ادویه یا محصولات خاصی زردی را ایجاد کرده باشند، برای تمیز کردن آن می توانید از هیدروژن پروکسید استفاده کنید. پنبه را به هیدروژن پروکسیدی با غلظت کمتر از 3% آغشته کنید و به ناخن ها بزنید. بعد از چند روز استفاده از این ماده، کم کم متوجه می شوید که زردی کمتر شده است.

– ویتامین E

مصرف مکمل ویتامین E در رشد و سلامت ناخن افراد موثر است. گاهی اوقات مکمل ویتامین E با داروهای ضدقارچ ترکیب شده اند و مشکل زرد شدن را به صورت تخصصی تر حل می کنند.

– داروهای ضد قارچ

اگر عفونت قارچی موجب زردی ناخن هایتان شده است، می توانید کرم یا پماد ضد قارچ را مستقیما بر روی آن بزنید تا عفونت از بین برود و رنگ به حالت طبیعی خود بازگردد.