برای پیشگیری از سفید شدن موها موارد زیر را رعایت نمایید:

– به میزان کافی ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید

برای داشتن موهایی سالم، رعایت یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها ضروری است. در صورتی که مواد غذایی مصرفی شما ویتامین های مورد نیاز بدن تان را فراهم نمی کند، با پزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم با تجویز وی از مکمل های ویتامین و مواد معدنی زیر استفاده کنید:

– ویتامین های گروه B، به ویژه B12 و بیوتین

– زینک

– آهن

– منیزیم

– ویتامین D

– سلنیوم

– ویتامین A

– مس

– از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان استفاده کنید

مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان مانند میوه و سبزیجات تازه، چای سبز، روغن زیتون و ماهی می تواند از سفید شدن زودرس موها جلوگیری نماید.

– از یک رژیم غذایی مناسب و سالم بهره بگیرید

افرادی که به علت کمبود ویتامین موهایشان سفید می شود، باید از مواد زیر در رژیم غذایی خود بیشتر استفاده کنند:

– منابع غذایی حاوی ویتامین B12 مانند غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت

– منابع غذایی حاوی ویتامین D مانند شیر، ماهی سالمون و پنیر

– سبزیجات برگ دار

– انواع توت

– انگور قرمز

علاوه بر آن در صورت امکان، این افراد باید مصرف مواد زیر را نیز کاهش دهند:

– گوشت های چرب فرآوری شده نظیر بیکن، سوسیس و سالامی

– نوشابه و نوشیدنی های حاوی شکر

– نان کارخانه ای

– آبنبات

– برای پیشگیری از سفید شدن مو سیگار را ترک کنید

همان طور که پیش تر به آن پرداختیم، دانشمندان به نتایجی دست یافته اند که نشان می دهد ارتباط مستقیمی میان کشیدن سیگار و از بین رفتن رنگدانه های مو وجود دارد. بر این اساس کشیدن سیگار می تواند موجب به وجود آمدن یا فعال شدن استرس در بدن شود. این امر سطح تولید ملانین را در مو کاهش می دهد و در نتیجه موجب سفید شدن آن می شود. بنابراین، برای پیشگیری از سفید شدن موها پیشنهاد می شود سیگار را ترک کنید.

– استفاده از ابزارهای حرارتی مو را به حداقل برسانید

برخی از مواقع خودمان مسئول سفید شدن موهایمان هستیم. استفاده بیش از اندازه از ابزارهایی نظیر اتو مو و سشوار به مو و رنگدانه های آن آسیب می رساند و می تواند موجب سفید شدن آن ها شود. بنابراین اگر دغدغه سلامت و سفید شدن موهای خود را دارید، استفاده از این وسایل را به حداقل ممکن برسانید.

– به طور منظم با انجام آزمایش خود را چکاپ کنید

برخی از بیماری های خود ایمنی همچون اختلال عملکرد تیروئید می تواند منجر به سفید شدن مو شود. از این رو با انجام به موقع آزمایشات لازم می توانید از بیماری های احتمالی خود مطلع شوید و پیش از آنکه تاثیری بر سلامت موهایتان بگذارد مراحل درمان آن را شروع کنید.

– تا حد ممکن در معرض آلودگی قرار نگیرید

آلودگی محیطی و هوا موجب ایجاد استرس اکسیداتیو می شوند که مسئول اصلی ریزش، تضعیف و سفید شدن مو هستند. بنابراین توصیه می شود که تاثیر هوای تازه و تمیز را در سلامت موها جدی بگیرید.

– از موهای خود در برابر آفتاب محافظت کنید

نور آفتاب رطوبت موها را از بین می برد و رنگدانه های آن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین پیشنهاد می شود زمانی که قرار است برای مدت طولانی در معرض آفتاب قرار بگیرید با خود کلاه به همراه داشته باشید.