عوامل مختلفی در سفید شدن موها نقش دارند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– افزایش سن

سفید شدن موها همزمان با افزایش سن پدیده ای طبیعی است که به دلیل کاهش رنگدانه ها یا ملانین در فولیکول های مو رخ می دهد.

– کمبود ویتامین

کمبود ویتامین ها می تواند یکی از عوامل سفید شدن موها باشد. برخی از ویتامین های مهم برای پیشگیری از سفید شدن موها شامل ویتامینB9 ، B6، B2، B12، D و E می شوند.

– عامل ژنتیک

یکی از اصلی ترین دلایل سفید شدن زودهنگام موها عامل ژنتیک و نژاد است. به طور معمول افراد سفید پوست ممکن است در 20 سالگی، آسیایی ها در 25 سالگی و رنگین پوستان در 30 سالگی با اولین تارهای سفید مو مواجه شوند.

– استرس

در دانشگاه نیویورک تحقیقی انجام گرفته است که نشان می دهد سلول های مربوط به رنگ مو با قرار گرفتن تحت تاثیر استرس ممکن است در انجام وظایف خود دچار مشکل شوند.

– محصولات موی مضر  

رنگ موهای شیمیایی و محصولات مو از جمله شامپوهای نامناسب می توانند از دیگر دلایل سفید شدن موها باشند. بسیاری از این محصولات حاوی ترکیباتی هستند که سطح ملانین را در مو کاهش می دهند. از جمله این مواد می توان به هیدروژن پروکسید اشاره کرد که ضرر زیادی برای مو دارد. همچنین، استفاده بیش از اندازه از مواد دکلره نیز ممکن است احتمال سفید شدن موها را افزایش دهد.

– بیماری های خاص

به طور کلی برخی از بیماری های خود ایمنی احتمال سفید شدن زودرس مو را افزایش می دهند. در همین راستا تحقیقات نشان می دهند که میان سفیدی مو و اختلال عملکرد تیروئید ارتباط مستقیمی وجود دارد. همچنین ابتلا به طاسی سکه ای موی سر می تواند موجب شود تا پس از رفع این مشکل، در آن ناحیه موهای سفید رشد کنند.

– کشیدن سیگار

تحقیقات نشان می دهند موی افراد سیگاری به طور معمول دو و نیم برابر سریع تر از افراد غیر سیگاری سفید می شود. همچنین کشیدن سیگار به عنوان یکی از دلایل اصلی سفید شدن زودرس موی آقایان به شمار می رود.