ایستادن زیر آب سرد در این هوای زمستانی ممکن است آخرین کاری باشد که می خواهید انجام دهید، اما قبل از اینکه فکر کامل آن را از بین ببرید، برخی از مزایای دوش آب سرد را در نظر بگیرید. باور کنید یا نه، اما بسیاری از فرهنگ‌ها آب سردی را در مراسم مذهبی خود برای مراسم خاصی گنجانده‌اند. حتی اسپارتی‌ها از حمام‌های سرد لذت می‌بردند، زیرا معتقد بودند که این حمام‌ها فواید سلامتی نامحدودی دارند. بنابراین اگر اسپارتی‌ها از این سلامت درمانی لذت می‌برند، چرا شما نباید لذت ببرید؟ فقط به فواید بی شمار دوش آب سرد نگاهی بیندازید.


1

متابولیسم را افزایش می دهد

دوش آب سرد شما را یک قدم به اندامی که همیشه می خواستید نزدیک می کند. هنگامی که در معرض سرما قرار می گیرید، بدن شما به طور طبیعی تولید چربی های قهوه ای را تحریک می کند که با سوزاندن انرژی درگیر هستند. هر چه چربی قهوه ای بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری در ثانیه می سوزانید و وزن کم می کنید. به دلیل افزایش سطح چربی، متابولیسم شما به طور طبیعی سرعت می‌گیرد زیرا فشار خون و دمای بدن شما افزایش می‌یابد و بنابراین واکنش‌های شیمیایی با سرعت بیشتری رخ می‌دهند. چه کسی می دانست یکی از فواید دوش آب سرد افزایش متابولیسم است؟


2

تولید هورمون را افزایش می دهد

اگر مدتی است که برای بچه دار شدن تلاش می کنید، استفاده از دوش آب سرد به عنوان تقویت کننده ضرری ندارد. مطالعه ای که در سال 1993 انجام شد نشان داد که دوش آب سرد باعث افزایش سطح تستوسترون و در نتیجه افزایش باروری می شود. تحقیقات بیشتر نشان داده است که حمام آب گرم می تواند تعداد اسپرم را به شدت کاهش دهد در حالی که دوش آب سرد دقیقا برعکس عمل می کند!


3

افسردگی را برطرف می کند

باور کنید یا نه، اما دوش آب سرد در واقع می تواند به عنوان یک ضد افسردگی عمل کند! همانطور که آب سرد به پوست شما برخورد می کند، مقدار زیادی تکانه از پایانه های عصبی به مغز شما می فرستد و تأثیری بسیار شبیه به داروهای ضد افسردگی دارد. این یک راه طبیعی برای آرام کردن خود و از بین بردن افسردگی است!


4

پوست و مو را بهبود می بخشد

همه همیشه می گویند که اگر می خواهید موهای سالمی داشته باشید، باید از سرخ کن ها، صاف کننده ها، بیگودی ها و غیره دوری کنید. با این حال هیچ کس هرگز به دوش آب گرم اشاره نمی کند! آب داغی که به پوست سر و به طور کلی تمام بدن شما برخورد می کند، فقط موهای شما را خشک می کند و پوست شما را خاکستری و خارش می کند. بنابراین برای مبارزه با آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دوش گرفتن خود را با آب سرد به پایان برسانید تا منافذ پوست بسته شود و رطوبت در آن مسدود شود

5

سطح انرژی را افزایش می دهد

اگر به یک زنگ بیداری کوچک نیاز دارید و ترجیح می دهید از کافئین دوری کنید، دوش آب سرد راه حلی است! پریدن به داخل دوش آب سرد، پایانه های عصبی شما را فعال می کند و در نتیجه ضربان قلب و تنفس شما افزایش می یابد و شما را سرحال و آماده می کند تا روز را بگذرانید!