ریزش مو بیشتر به دلیل ژنتیک شما ایجاد می شود و با افزایش سن در مردان و زنان شایع تر می شود. دومین علت شایع، تلوژن افلوویوم است . این حالت زمانی اتفاق می افتد که تعداد بیشتری از موهای شما وارد چرخه استراحت می شود و در طی آن می ریزد.

تلوژن افلوویوم می تواند ناشی از موارد زیر باشد:


فشار

بارداری

عوارض جانبی دارو

سایر شرایط بهداشتی زمینه ای

اگر ریزش مو را تجربه می‌کنید که منجر به لکه‌های طاس، لکه‌دار شدن یا بیرون آمدن توده‌های بزرگ مو می‌شود، باید برای تشخیص به پزشک مراقبت‌های بهداشتی اولیه یا یک متخصص پوست مراجعه کنید.

چه ریزش موی شما نتیجه یک بیماری مزمن یا کوتاه مدت باشد، می توانید برای محافظت از موهای خود اقدام کنید. به خواندن نکاتی در مورد حفظ سلامت و استحکام موهای خود ادامه دهید.

 سلامت مو را بهبود ببخشیم

برای بهبود سلامت کلی موهای خود و احتمالاً جلوگیری از ریزش مو، می توانید چند نکته بهداشتی مو را دنبال کنید.

1. از مدل موهایی که موها را می کشد خودداری کنید.

مو انعطاف پذیر است، اماتحقیقات نشان میدهدمنبع مورد اعتمادکه موهای شما فقط قبل از آسیب دائمی می توانند آنقدر کشیده شوند. مدل‌های مویی مانند کرون‌ها، قیطان‌های تنگ و دم اسبی می‌توانند موهای شما را از پوست سرتان جدا کرده و به مرور زمان پیوند بین مو و پوست سرتان را شل کنند.

2. از ابزارهای حالت دهنده مو با حرارت بالا اجتناب کنید.

استفاده از گرما برای حالت دادن به موهایتان، فولیکول مو را کم آب و آسیب پذیر می کند. سشوار، اتو مو و اتو مومی تواند به همه آسیب برساندمنبع مورد اعتمادموهای خود را به مرور زمان با ایجاد رطوبت در ساقه موهای شما افزایش می دهد.

3. موهای خود را با مواد شیمیایی درمان یا سفید نکنید.

درمان شیمیایی مو با روش هایی مانند سفید کردن مو با تقسیم مولکول های پروتئینی به مو آسیب می زندکراتینهمنبع مورد اعتماد. اگر نگران ریزش مو هستید، استفاده از رنگ‌ها، هایلایت‌ها، درمان‌های پراکسید و پراکس را محدود کنید.

4. از شامپویی استفاده کنید که ملایم و مناسب موهای شما باشد.

هدف از شامپو پاکسازی موهای شما از آلودگی و چربی اضافی است. شستشوی بیش از حد با شامپو می تواند به طور بالقوه به موهای شما آسیب برساند.سولفات هامنبع مورد اعتمادو برخی مواد دیگر با موخوره، خشکی پوست سر و موهای شکننده مرتبط هستند.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ترکیبات خاصی در شامپو باعث ریزش مو شوند وجود ندارد ، اما ممکن است به سلامت مو کمتر از حد ایده آل کمک کنند. اگر متوجه شدید موهایتان بیش از حد خشک یا وز شده است، شامپویی را امتحان کنید که تا حد امکان کاملا طبیعی باشد.

اکثر شامپوهای ریزش مو کمتر از 30 دلار قیمت دارند و تحت پوشش بیمه نیستند.

5. از یک برس نرم ساخته شده از الیاف طبیعی استفاده کنید.

استفاده از یک برس نرم با الیاف طبیعی به طور بالقوه می تواند سطح چربی سالم را روی موهای شما افزایش دهد. پروتئین‌های کراتین موجود در موهای شما مانند زونا روی سقف انباشته شده‌اند، بنابراین برس زدن آن‌ها به آرامی در یک جهت، از بالا شروع می‌شود و تا انتها ادامه می‌یابد، می‌تواند به صاف و حالت دادن به کوتیکول مو کمک کند. برس زدن روزانه موها همچنین می‌تواند به شما کمک کند که توده‌های مو را در مجرای حمام خود مشاهده نکنید.

6. نور درمانی با سطح پایین را امتحان کنید.

نور درمانی سطح پایین باعث رشد و ترمیم سلول ها می شود. این یکبالقوه موثرمنبع مورد اعتماددرمان طاسی با الگوی مردانه و زنانه، شایع ترین علل ریزش مو در مردان و زنان. این شرایط ژنتیکی باعث ایجاد الگوی خاصی از ریزش مو می شود. برای مردان، از یک خط رویش مو یا نقطه طاس در تاج شروع می شود. برای زنان، با نازک شدن کلی مشخص می شود که اغلب باعث ایجاد قسمت وسیع تری می شود.

چگونه از ریزش مو در زنان جلوگیری کنیم

ریزش مو در زنان معمولاً به دلایل زیر ایجاد می شود:

ریزش مو با الگوی ژنتیکی زنانه (آلوپسی آندروژنتیک)

بیماری تیرویید

سالخورده

سایر شرایط هورمونی

در بارهنیمی از زنانمنبع مورد اعتمادقبل از 79 سالگی درجاتی از ریزش موی زنانه را تجربه کنید. اگر موهای خود را از دست می دهید، پزشک ممکن است برخی از درمان های زیر را برای جلوگیری از ریزش بیشتر توصیه کند.

روگین (مینوکسیدیل)

آلداکتون ( اسپیرونولاکتون ) یا سایر داروهای ضد آندروژن

داروهای ضد بارداری خوراکی

مکمل های آهن ، به خصوص اگر ریزش موی شما به کم خونی یا چرخه های قاعدگی سنگین مرتبط باشد

.درمان های خانگی برای ریزش مو

اگر نگران ریزش مو هستید، ممکن است بخواهید یک درمان خانگی را امتحان کنید تا ببینید آیا می توانید از ریزش موهای خود جلوگیری کنید. مهم است که تشخیص داده شود و علت اصلی ریزش مو را پیدا کنید تا بتوانید به طور مناسب آن را درمان کنید.

مکمل

بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد و رشد مناسب مو مورد نیاز است. برخی از کمبودهای تغذیه ای به طور بالقوه می تواند منجر به ریزش مو شود.

مکمل ویتامین D ممکن است کمک کندکاهش علائممنبع مورد اعتمادریزش موی ژنتیکی یا تلوژن افلوویوم با این حال،تحقیقات بیشتری مورد نیاز استمنبع مورد اعتمادبرای درک قطعی لینک مصرف مکمل آهن ممکن است به کاهش علائم در افرادی که دچار کمبود آهن هستند کمک کند. افرادی که آهن پایینی دارند نیز ممکن است از مکمل ویتامین C در صورت عدم دریافت کافی بهره ببرند.


پژوهشمنبع مورد اعتمادهمچنین ارتباطی بین ویتامین D کم و آلوپسی آره آتا ، یک شکل تکه‌ای از ریزش مو ناشی از یک واکنش خود ایمنی پیدا کرده است. توصیه می شود افراد مبتلا به این عارضه در صورت کمبود ویتامین D مکمل دریافت کنند.


در حال حاضر شواهد کافی مبنی بر اینکه مکمل های زیر می تواند به ریزش مو کمک کند وجود ندارد :


فلز روی

ریبوفلاوین (ویتامین B2)

اسید فولیک (ویتامین B9)

ویتامین B12

بیوتین

ویتامین E

مقداریمطالعات کوچکمنبع مورد اعتماددریافته اند که ویتامین A یا سلنیوم بیش از حد می تواند باعث ریزش مو شود، اما تحقیقات بیشتری لازم است. محققان به بررسی اینکه آیا مکمل آهن یا روی برای افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا فایده ای دارد یا خیر، ادامه می دهند.

به یاد داشته باشید که مکمل ها را فقط از منابع معتبر خریداری کنید، زیرا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بررسی نشده اند.

روغن ضروری

اسانس ها عصاره های طبیعی تولید شده توسط گیاهان هستند. برخی از روغن های ضروری ممکن است خواصی داشته باشند که رشد مو را تحریک می کنند. در حال حاضر، شواهد تقریباً کاملاً حکایتی است و هیچ مطالعه‌ای شواهد کافی برای نشان دادن اینکه هر روغن ضروری می‌تواند برای درمان ریزش مو در انسان استفاده شود، پیدا نکرده است.


اکثر مطالعات تا به امروز دارای حجم نمونه بسیار کوچک بوده، کیفیت پایینی دارند یا بر روی حیوانات انجام شده است. به عنوان مثال، الفمطالعه 2016منبع مورد اعتمادشواهدی یافت شد مبنی بر اینکه روغن اسطوخودوس ممکن است رشد مو را در موش تحریک کند. با این حال، تحقیقات بسیار بیشتری باید انجام شود تا ببینیم آیا این نتایج به انسان نیز منتقل می شود و آیا می توان از روغن ها برای درمان بیماری های ریزش مو استفاده کرد.


روغن های ضروری که برخی افراد برای رشد مو استفاده می کنند عبارتند از:


نعناع تند

هیبیسکوس چینی

جینسینگ


اسطوخودوس

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر ممکن است با افزایش گردش خون و تغییرات ژنی به تحریک رشد مو کمک کند، اما در حال حاضر شواهد بسیار محدودی وجود دارد. یک بسیار کوچکمطالعه 2016منبع مورد اعتمادشواهدی یافت شد مبنی بر اینکه ماساژ روزانه 4 دقیقه ای پوست سر باعث افزایش ضخامت مو در 9 مرد ژاپنی غیر طاسی می شود. اما در این مطالعه هیچ گروه کنترلی وجود نداشت.

ماساژ پوست سر به طور کلی احساس خوبی دارد، بنابراین حتی اگر در افزایش رشد مو موثر نباشد، ممکن است آن را آرامش بخش بدانید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی شما می تواند بر ریزش مو تاثیر بگذارد. خوردن یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می تواند به مبارزه با علائم کمک کنداسترس اکسیداتیومنبع مورد اعتماد- عوامل محیطی که به فولیکول های مو آسیب می زند و به ریزش مو کمک می کند. بسیاری از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ مانند توت فرنگی، زغال اخته، لوبیا و حبوبات، اسفناج و کلم پیچ منابع عالی آنتی اکسیدان هستند.

شکر، چربی های فرآوری شده، مواد نگهدارنده و الکل همگی می توانند به استرس اکسیداتیو کمک کنند. اگر به دنبال جلوگیری از ریزش موهای خود هستید، این را در نظر داشته باشید.

ترک سیگار

سیگار می‌تواند به سلول‌های موی شما آسیب برساند و فولیکول‌های مو را شکننده و به راحتی آسیب ببیند.مطالعاتمنبع مورد اعتمادسیگار کشیدن را با افزایش میزان سفیدی زودرس و ریزش مو مرتبط دانسته اند. ترک سیگار می تواند دشوار باشد، اما یک پزشک می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه ترک سیگار را که برای شما مناسب است ارائه دهید .


چگونه از ریزش مو بعد از بارداری جلوگیری کنیم

بسیاری از زنان با تطبیق بدن با زندگی پس از بارداری دچار کم آبی، خستگی، استرس و کاهش سطح استروژن می شوند. این عوامل می توانند منجر به افزایش ریزش مو شوند. برخی از این ریزش مو اغلب به استرس و خستگی ناشی از بچه دار شدن مربوط می شود. این وضعیت موقتی است و باید ظرف یک سال پس از پایان بارداری برطرف شود.


در صورت شیردهی، رژیم غذایی سالم و اجتناب از موهای سفت که موها را از پوست سر می کشد، می توانید سعی کنید ریزش مو را بعد از بارداری با ادامه مصرف ویتامین های دوران بارداری خود به حداقل برسانید. متخصصان پوست استفاده از شامپوها و نرم‌کننده‌های سبک را توصیه می‌کنند - و برای اینکه ریزش مو کمتر به نظر برسد، به یک آرایشگر مراجعه کنید تا زمانی که ریزش موهایتان کند شود

سوالات متداول در مورد جلوگیری از ریزش مو

در اینجا به سوالات رایج ریزش مو پاسخ داده شده است.

آیا می توانم ریزش مو را به طور طبیعی متوقف کنم؟

اگر ریزش موی شما به دلیل ژنتیک شما باشد، بعید است که بتوانید آن را معکوس کنید. درمان موهای نازک با ماینوکسیدیل ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کند. سایر علل ریزش مو ممکن است قابل درمان باشند. ریزش مو به دلیل آلوپسی آره آتا، زایمان اخیر یا درمان سرطان معمولاً در نهایت رشد می کند. اگر کمبود مواد مغذی علت اصلی آن باشد، بهبود رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌ها ممکن است ریزش مو را معکوس کند.

آیا واقعاً می توان از ریزش مو جلوگیری کرد؟

برخی از علل ریزش مو مانند کمبود مواد مغذی را می توان با عادات خوب سبک زندگی پیشگیری کرد. ایجاد برخی از شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید و سرطان ممکن است حداقل تا حدی خارج از کنترل شما باشد، اما درمان بیماری زمینه ای ممکن است به معکوس کردن ریزش مو کمک کند. ریزش موی ژنتیکی تا حد زیادی از کنترل شما خارج است، اما ماینوکسیدیل و لیزر درمانی سطح پایین ممکن است به شما کمک کند.

چگونه متوجه ریزش مو هستم؟

ریزش مو بسته به علت اصلی ممکن است ظاهر متفاوتی پیدا کند. هنگام برس زدن یا شستن موهایتان ممکن است متوجه ریزش قسمتی پهن شده، پوست سر بیشتر یا موهای زائد شوید. همچنین ممکن است متوجه قسمت هایی از پوست سر خود شوید که موها در حال نازک شدن یا عقب نشینی هستند. در مورد آلوپسی آره آتا، ممکن است متوجه ناحیه ای به اندازه یک سکه از پوست سر برهنه شوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر نگران این هستید که ریزش موی شما فراتر از ریزش طبیعی یا تلوژن افلوویوم موقت است ، باید با پزشک صحبت کنید. موهایی که به صورت دسته‌ای بیرون می‌آیند و لکه‌های طاسی بر جای می‌گذارند، و موهایی که به صورت تکه‌ای رشد می‌کنند، می‌توانند نشانه‌های یک مشکل اساسی سلامتی باشند. با یک متخصص پوست یا پزشک مراقبت های اولیه صحبت کنید و اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید علائم خود را شرح دهید.