سرزنش‌های مداوم و ندادن مسئولیت به کودکان باعث می‌شویم که به اعتماد به نفس‌شان آسیب برسد و دیگر نتوانند در اجتماعات فعالیت موثری داشته باشند.

اعتماد به نفس مناسب، سلاح کودک در برابر چالش‌های دنیاست. کودکانی که احساس خوبی در مورد خود دارند، راحت‌تر می‌توانند با مشکلات محیط اطراف مقابله کنند. در ادامه نکاتی را برای تقویت اعتماد به نفس کودکان معرفی خواهیم کرد.

اعتماد به نفس از حس شایستگی حاصل می‌شود، یک کودک با اعتماد به نفس نیاز به درک مثبت و واقع گرایانه از توانایی هایش دارد و ناشی از دستاورد‌های بزرگ و کوچک است. کلمات دلگرم کننده شما می‌تواند به ایجاد اعتماد به نفس کمک کند، به خصوص هنگامی که شما به تلاش یا توانایی‌های خاص فرزندتان اشاره می‌کنید
۱. فرزندتان را دوست داشته باشید

به نظر می‌رسد واضح است، اما احتمالا مهم‌ترین چیزی است که می‌توانید به فرزند خود بدهید. حتی اگر شما آن را ناقص انجام دهید - چه کسی اینکار را نمی‌کند؟ همیشه عشق زیادی را بروز دهید.

فرزند شما نیاز به احساس پذیرش و دوست داشتن دارد، از خانواده شروع کنید و به گروه‌های دیگر مانند دوستان، همکلاسی ها، تیم‌های ورزشی و جامعه گسترش دهید. اگر شما فریاد بزنید یا نادیده بگیرید یا اشتباه دیگر والدینی را انجام دادید، کودک خود را بغل کنید و به او بگوئید که متاسف هستید و او را دوست دارید. عشق بدون قید و شرط، پایه‌ای قوی برای اعتماد به نفس ایجاد می‌کند.