خود من همکاری داشتم که بیش از ده سال است او را ندیده‌ام اما هنوز هم در خیابان و کوچه می‌توانم بوی عطری که او می‌زد و متاسفانه بسیار آزار دهنده – نه برای من که برای بسیاری- بود؛ تشخیص دهم. پس با اینکه همیشه می‌گوییم اول راحتی و احساس خود را در نظر بگیرید در مورد عطری و ادکلنی که به خود می‌زنید باید دیگران را هم در نظر داشته باشید.

عطر مانند لباس شما نیست که تنها روی تن شما بماند و وارد حریم دیگران هم می‌شود.برای همین حسابی مراقب باشید و حالا همراه شوید تا ببینم در هنگام خرید عطر بهتر است به چه نکته‌هایی اهمیت بدهیم.

بدان و بخر!

همه ما می‌دانیم که اگر فروشنده‌ها در مقابل یک مشتری متخصص و با دانش قرار بگیرند، دو نوع برخورد دارند. اگر فروشنده سالمی باشند از این موضوع خوشحال و شروع به رد و بد اطلاعات با شما می‌کنند و در نهایت جنس خوبی را به شما می‌دهند و اگر فروشنده درستی نباشند، کار دستشان می‌آید و می‌دانند به شما نمی‌توانند هر عطری را غالب کنند.پایه‌ای‌ترین نکته برای خرید عطر این است که بدانید، هر گردی گردو نیست! آن‌ها می‌توانند، ادوتویلت باشند یا اودکلن، اوفرش، پرفیوم و یا ادوپرفیوم باشند.

ادوتویلت‌ها که روی کاورشان به خلاصه نوشته شده؛ EDT / ماندگاری ۴ تا ۵ساعته دارند و قیمت‌شان از پرفیوم و ادوپرفیوم ارزان‌تر است.
ادوکلن که روی کاورشان به خلاصه نوشته شده: EDC / ماندگاری تا ۲ ساعت را دارد. قیمت‌شان بسیار به صرفه‌تر از موارد دیگر است.
اوفرش‌ها هم بسیار شبیه اودکلن‌ها هستند و ماندگاری‌شان هم در حد همان هاست. تفاوت ادوکلن و اوفرش در ترکیبات آن‌هاست. ادوکلن‌ها الکل و اسانس در ترکیباتشان دارند اما اوفرش‌ها مقدار زیادی آب در خود دارند. به همین دلیل سبک‌تر هستند و برای کسانی که حساسیت پوستی دارند و یا پوست حساس‌تری دارند، انتخاب مناسبی اند.

می‌رسیم به پرفیوم یا همان عطر اصلی! این گروه گرانترین و ماندگارترین هستند. گاهی برخی برندها ادعای بالای ۱۸ ساعت ماندگاری هم درباره محصولات پرفیوم خود می‌کنند اما به طور معمول ماندگاری تا ۹ ساعت، خیلی بی‌ربط نیست.


… و حالا ادوپرفیوم‌ها که می‌خواسته‌اند پرفیوم بشوند اما نشده اند. آن‌ها بعد از پرفیوم/ عطر در رتبه دوم ماندگاری هستند و قیمت‌شان هم از عطر ارزان‌تر و از باقی گرانتر است.

انتخاب کن اما عجله نکن!

نمی‌دانم برای شما هم پیش آمده و یا نه که عطری را با دقت و وسواس انتخاب می‌کنید اما وقتی از آن استفاده می‌کنید این حس را دارید که عطر منتخب شما نبوده. ظاهر و شکلش همان است اما عطری که دارد نه. با خودتان به شک می‌افتید که آن را اشتباه برداشته‌اید و یا فضای خنک فروشگاهی که از آن خرید کردید، چنین حسی را برایتان ساخته؛ که البته هیچ کدام درست نیست.


موضوع این است که همه عطرها دارای سه نت خاص یعنی نت بالایی، نت میانی و نت پایه هستند و شما باید با نت میانی جور شوید و آن را دوست داشته باشید و نه نت ابتدایی!نت‌های ابتدایی بلافاصله با اسپری کردن عطر درک می‌شود. آن‌ها از فرمول سبکی تشکیل شده‌اند که به سرعت تبخیر می‌شوند. نت‌های ابتدایی تصور اولیه ما از یک عطر را می‌سازد. برای همین است که یک عطر فروش ماهر و درست به شما می‌گوید کمی زمان بدهید تا نت اول بپرد و نت میانی که اصل عطری است که می‌خرید و بیشترین زمان ماندگاری را دارد؛ خودش را به شما نشان دهد

عطر فروش نابلد و یا جنس خراب هم سریع در عطر را می‌بندد و نمی‌گذارد شما با واقعیت آن آشنا شوید.
نت پایه هم که دیگر حتما خودتان می‌توانید حدس بزنید چیست، بوی عطری است که پس از تبخیر نت میانی ظاهر می‌شود. این نت به قدرت نت میانی نیست اما از نت اولیه قوی‌تر است.

بوی کدام فصل را می‌خواهی بدهی؟

گفتیم باید آبتان با نت میانی توی جوب برود تا از خریدتان راضی باشید اما نت میانی که می‌خواهید چیست؟ بسیاری از وقت‌ها از شما می‌پرسند که عطر سرد می‌خواهید یا گرم؟ رایحه گل یا چوب؟آنجاست که گیر می‌افتید. حتی ممکن است بویی که می‌خواهید سرد باشد و شما فکر کنید به آن گرم می‌گویند. خلاصه به جای اینکه یک بلدبازی نابلدانه در بیاورید به این نکته‌ها دقت کند.

به دنبال عطر بهار هستید یا تابستان هستید؟ مرکبات را انتخاب کنید، لیمو، پرتقال و سایر میوه‌ها اگر در عطر باشند دقیقا چنین احساسی را برای شما می‌سازند.
رمانتیک پسند هستید؟ رایحه گل یکی از پرطرفدارترین رایحه‌ها برای رمانتیک هاست. گل‌ها اصولا بوی شیرین و ملایم دارند و ترکیبی از اسانس گل رز، زنبق، یاس و اسطوخودوس هستند.

شرقی‌ها را دوست دارید؟ نت‌های شرقی از ادویه‌هایی مانند دارچین، وانیل، میخک و… می‌آیند و عطری گرم و ماندگار ایجاد می‌کنند.
مرد پسند هستید؟ نت‌های چوبی عمدتاً مورد علاقه و انتخاب مردان و یا زنانی هستند، که عطر مردانه را دوست دارند. این نت‌ها از چوب صندل، چوب سدر، بلوط و نعناع هندی ساخته می‌شوند.

عطر را اسیر خودتان کنید

درست است که گفتیم زمان ماندگاری عطر به ساختار آن وابسته است اما روش استفاده همی تواند در این منحنی تغییراتی بدهد. موارد زیر را بخوانید:
* بلافاصله بعد از حمام، عطر را اسپری کنید، زیرا بدن شما با منافذ باز و پوست گرم خود عطر را جذب می‌کند.
* ناحیه معطر را مالش دهید تا عطر پس از چند ساعت واکنش نشان دهد.

* ماندگاری عطر در نقاط نبض مانند مچ دست، ناف و استخوان ترقوه بیشتر است.
*دور از گرمای شدید و نور مستقیم خورشید آن را قرار دهید.