پوست ترک خورده می تواند به سادگی پوست خشک دست، پاشنه پا یا لب باشد که نیاز به آبرسانی و رطوبت بیشتری دارد. با این حال، پوست ترک خورده می تواند نشانه عفونت یا حتی چیزی بیشتر باشد.


علل و علائم ترک خوردگی پوست:

هنگامی که پوست خشک می شود، احتمال ترک خوردن، پوسته پوسته شدن، پوسته پوسته شدن و تحریک شدن آن بیشتر است.
بسته به علت ترک خوردگی پوست، ممکن است علائم دیگری را نیز مشاهده کنید. برخی از بیماری های پوستی باعث بسیاری از علائم مشابه می شوند، بنابراین توجه به تمام علائم همراه با ترک خوردگی پوست شما به تشخیص علت کمک می کند.


پوست خشک:

پوست خشک از نظر پزشکی به عنوان خشکی پوست شناخته می شود و در نتیجه کاهش محتوای آب در لایه بالایی پوست شما ایجاد می شود. پوست سالم دارای یک لایه بیرونی به نام سد پوست است. این به جلوگیری از از دست دادن آب از بدن شما کمک می کند و همچنین از ورود سموم، عفونت ها، آلرژن ها و مواد شیمیایی به بدن شما جلوگیری می کند. 1
گاهی اوقات سد پوستی شما ضعیف می شود و در نتیجه پوست خشک می شود. دلایل رایج خشکی پوست عبارتند از:

آلودگی و مواد شیمیایی : شستشوی بدن، صابون ظرفشویی، شستشوی صورت، اسکراب ها، پاک کننده های خانگی و آلودگی هوا حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند پوست شما را خشک کنند.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید : آفتاب سوختگی یا حتی صرف وقت گذراندن در آفتاب بدون محافظت از آفتاب می تواند از بین رفتن روغن و آب پوست شما را افزایش دهد.
هوای سرد و گرمایش داخلی : ترکیبی از دمای سرد و رطوبت کم در بیرون به علاوه رطوبت کم ناشی از گرمایش داخلی اغلب پوست را خشک می کند.
آب داغ : قرار گرفتن در معرض آب داغ هنگام دوش گرفتن و شستن ظرف ها رطوبت اضافی را از پوست شما خارج می کند

خیس بودن برای مدت طولانی : ساعت ها صرف شنا یا پوشیدن لباس مرطوب می تواند باعث خشک شدن، چروک شدن و تحریک پوست شما شود.

لباس، کفش، یا راه رفتن با پای برهنه : فشار ناشی از لباس‌های شما مانند بند یا راه رفتن با پای برهنه می‌تواند پوست شما را تحریک کند و منجر به راش، تاول یا ترک در پوست شود.


اگزما:

گزما که درماتیت آتوپیک نیز نامیده می شود، یک بیماری التهابی پوستی است که منجر به خشکی، ترک خوردگی و قرمزی پوست می شود. اغلب پوست صورت، دست ها، بازوها و پشت زانو را درگیر می کند

علائم رایج اگزما عبارتند از:

 خارش پوست
لکه های خشک و ترک خورده
سرخی
تاول

عفونت های قارچی:

عفونت های پوستی مانند پای ورزشکاران یا سایر عفونت های مخمری می توانند باعث قرمزی، خارش،  و ترک خوردگی پوست شوند.

عفونت‌های قارچی در افراد دیابتی یا افرادی که دائماً در لباس‌های مرطوب هستند (شناگران، دوندگان، دوچرخه‌سواران) شایع‌تر است


درمان های خانگی برای پوست خشک و ترک خورده عبارتند از:

استفاده از لایه‌بردارهای فیزیکی یا شیمیایی بر روی لکه‌های خشک : این لایه‌بردارها به حذف هر لایه‌ای از پوست مرده از سطح، از جمله لکه‌های خشک کمک می‌کنند. فقط مراقب باشید که خیلی خشن نباشند، در غیر این صورت ممکن است پوست شما را خشک‌تر کنند.
استفاده منظم از مرطوب کننده ها : کرم هایی با موادی مانند روغن نارگیل، کره شی، روغن زیتون و آلوئه می توانند به تسکین و مرطوب شدن پوست کمک کنند.
ژله روغنی : پوست به راحتی ژل نفتی را جذب نمی کند، اما خوب است که روی مرطوب کننده ها استفاده شود تا رطوبت را حفظ کند.

کرم هیدروکورتیزون: کرم هیدروکورتیزون به کاهش قرمزی و خارش کمک می کند. این یک استروئید موضعی است و التهاب پوست را آرام می کند. نقاط قوت خفیف بدون نسخه در دسترس هستند. دستورالعمل های سازنده را برای استفاده دنبال کنید و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد بهترین گزینه برای پوست خود صحبت کنید.

کرم یا اسپری ضد قارچ : اگر عفونت قارچی مانند پای ورزشکاران دارید، داروهای ضد قارچی بدون نسخه برای کمک به از بین بردن قارچ وجود دارد. اگر از بین نرفت، گزینه های دیگر را از پزشک خود بخواهید. 

در حالی که برخی از بیماری های پوستی که باعث ترک خوردگی پوست می شوند را می توان در خانه درمان کرد، در صورت مشاهده این علائم عفونت با پزشک خود صحبت کنید:

سرخی
تورم
پوستی که هنگام لمس در اطراف ناحیه آسیب دیده گرم است
تب
چرک یا تراوش در ناحیه یا اطراف آن
اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث خشکی پوست شما می شود، می تواند مفید باشد که با پزشک مراقبت های اولیه یا یک متخصص پوست، متخصص پوست، مو و ناخن صحبت کنید تا مطمئن شوید که وضعیت صحیح را درمان می کنید.

لباس خیس یا عرق کرده را در اسرع وقت عوض کنید.
از یک مرطوب کننده برای مرطوب کردن هوای داخل خانه در ماه های خشک استفاده کنید.
برای کنترل سایر شرایط پزشکی مانند دیابت با پزشک خود کار کنید


آیا درمان خانگی برای ترک پوست وجود دارد؟

آره. چند درمان خانگی برای پوست ترک خورده عبارتند از: مرطوب کردن منظم، پوشیدن لباس‌های محافظ هنگام قرار گرفتن در معرض هوای سرد، دوش گرفتن کوتاه‌تر با آب گرم (نه داغ)، استفاده از ژل نفتی یا روغن نارگیل بر روی مرطوب‌کننده روی پوست، قرار دادن مرطوب‌کننده در اتاق در طول زمان. ماه های خشک، و اجتناب از هر گونه محصولی که پوست شما را تحریک می‌کند.


چگونه می توانید پوست ترک خورده را از پاشنه پا پاک کنید؟

می توانید پوست ترک خورده پاشنه پا را با لایه بردارهای شیمیایی یا فیزیکی پاک کنید. لایه بردارهای شیمیایی که ممکن است به خشکی پوست کمک کنند عبارتند از اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک. همچنین می توانید یک لوفا، سنگ پا یا اسکراب بدن را روی پاشنه های خود بمالید تا سلول های مرده پوست از بین برود

شما می توانید با درمان و از بین بردن هر چیزی که پوست شما را تحریک می کند، مانند پاک کننده ها یا صابون های خشن، دوش آب گرم، دوش طولانی مدت، هوای خشک و قرار گرفتن در معرض هوای سرد، خشکی پوست را درمان کنید.
دوش آب گرم به مدت 5 تا 10 دقیقه تغییر دهید، بلافاصله پس از شستن از مرطوب کننده استفاده کنید، در هوای سرد دستکش بپوشید، از مرطوب کننده استفاده کنید، لباس خیس را در اسرع وقت عوض کنید و از محصولات ملایم استفاده کنید